Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Gabriel dla LEWICA24.pl: Na lewo (od SPD) nikogo nie ma

dodano 2012-06-09 08:07 w kategorii: Ludzie

KM: Czy nie obawia się Pan, że popierając pakt fiskalny oddaje Pan część wyborców SPD w prezencie partiom, takim jak „die Linke”? Że pod wpływem kryzysu niedługo w Niemczech - tak, jak w i w Grecji – nastroje się zradykalizują? W Grecji socjaldemokratyczny PASOK stracił  na rzecz alternatywnie lewicowej koalicji SYRIZA… 

 
SG: Grecja nie jest gospodarka rynkową. Tych krajów nie można porównywać. Poza tym tu nie chodzi o polityczne rozgrywki i walkę o wyborców. To kwestia odpowiedzialności socjaldemokracji za kraj. Ostatnia nowelizację niemieckiej konstytucji zaostrzyła zawarte w niej restrykcje w sprawie zaciągania długów przez rząd federalny i kraje związkowe. Musimy przestrzegać konstytucji. 
 
KM: Także za cenę ew. przepływu wyborców do partii na lewo od SPD? Za rok wybory do Bundestagu… 
 
SG: W Niemczech partie na lewo od SPD mają bardzo małe poparcie – u nas sytuacja na scenie politycznej jest zupełnie inna, niż w Grecji. Ale co dużo ważniejsze, SPD jest partią odpowiedzialną. Konieczne jest przestrzeganie górnej granicy zadłużania. Dzięki dyscyplinującym zasadom i podatkowi od transakcji finansowych będzie można powrócić do konsolidowania finansów publicznych. 
 
Decydujące jest nie pytanie, czy zwalczać zadłużenie, ale jak to robić. Polityka oszczędności nic tu nie pomoże bez proponowanego przez  nas paktu na rzecz wzrostu i zatrudnienia. 
 
KM: Czyli konkurencji z lewej strony Pan się nie obawia? 
 
SG: Na lewo nikogo nie ma... 
 
 
Źródło: www.lewica24.pl 


Komentarze

Wydarzenia

 • 400 000 podpisów pod projektem ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne

  wczoraj o 16:45

  - Dla nas to jest swojego rodzaju konsekwencja, przez całą historię SLD walczyliśmy o prawa kobiet, zarówno te reprodukcyjne, jak i seksualne – powiedziała Małgorzata Kossakowska, przedstawicielka SLD w komitecie „Ratujmy Kobiety”.czytaj więcej»

 • SLD na Kongresie Świeckości

  wczoraj o 14:38

  W trakcie odbywającego się w dniach 21-22 października w Warszawie Kongresu Świeckości czynny udział wzięli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prof. Danuta Waniek wygłosiła wykład pt. „Ideologia narodowa, a Kościół Katolicki”, prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska wzięła udział w paczytaj więcej»

 • Liberadzki: Kawa z fusami, czyli po turecku

  wczoraj o 11:12

  „Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii”… Nie czuję się z tym dobrze. Mam wrażenie, że wypowiadając te słowa, w tak zdecydowanym zresztą tonie, pan prezydent przybił pieczęć z orłem w koronie pod tymi wszystkimi wyrokami, które spadły na turecką demokrację..czytaj więcej»

 • Gawkowski: Sztafeta PO zgubiła pałeczkę już na starcie

  wczoraj o 10:18

  - Kiedy słuchałem wystąpienia Grzegorza Schetyny, to miałem wrażenie, iż wystartował w długodystansowej sztafecie, która na samym początku zgubiła pałeczkę, ponieważ okazało się, że nie może jej przejąć prezydent stolicy – Krzysztof Gawkowski skomentował nieobecność Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas oczytaj więcej»

 • Senyszyn: Dzisiaj najważniejsze jest to, aby poszkodowany wrócił do zdrowia

  wczoraj o 09:51

  - Jeżeli my nie będziemy prowadzić żadnej narracji, to pozostanie tylko ta PiS-owska narracja, iż jest to człowiek niezrównoważony psychicznie, i że nie wiedział co robi – odniosła się prof. Joanna Senyszyn do sprawy samopodpalenia pod Pałacem Kultury i Nauki, które miało miejsce w czwartek 19 paźdzczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.