Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Sojusz chce zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 6,7 tys. zł

dodano 2015-03-13 11:16 w kategorii: Informacje

SLD przygotował projekt ustawy zakładający podniesienie kwoty wolnej od podatku. Zanim go złoży w Sejmie, posłowie SLD będą konsultować go z Polakami.

Przygotowany przez KP SLD projekt zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku do 6,7 tys. zł. Obecnie to jedynie 3092 zł. – Polska jest jedynym krajem europejskim, która opodatkowuje dochody, które znajduje się poniżej minimum biologicznej egzystencji – zauważył ekspert ekonomiczny SLD dr Wojciech Szewko i wskazał, że obecnie to miesięczne minimum wynosi 541 zł, czyli prawie 6,5 tys. zł rocznie.

Jego zdaniem kwota wolna od podatku powinna wynosić właśnie dokładnie sumę rocznego minimum biologicznej egzystencji. SLD dodatkowo proponuje także, aby ta kwota była zwiększana co roku o tyle, ile wynosi wskaźnik wzrostu gospodarczego zapisywanego rokrocznie przez rząd w ustawie budżetowej. Według dr Szewki budżet państwa nie poniesie także z powodu wprowadzenia tego rozwiązania żadnych strat. Ekspert powołał się na wyliczenia, z których wynika, że już w pierwszy roku funkcjonowania proponowanej ustawy wydatek budżetowy zostanie skompensowany poprzez podatki pośrednie, czyli przez akcyzę, VAT i CIT.

Zanim projekt trafi do laski marszałkowskiej SLD chce skonsultować go z Polakami. Konsultacje mają potrwać tydzień. – Jest wiele różnych propozycji w tej sprawie. W piątek przedstawimy wszystkie wnioski z tych konsultacji i zaprezentujemy końcowy projekt ustawy o kwocie wolnej od podatku, który wtedy też złożymy – zapowiedział rzecznik prasowy SLD Dariusz Joński.

Weź udział w konsultacjach społecznych dot. projektu ustawy zwiększającego kwotę wolną od podatku ->>>Komentarze

Wydarzenia

 • 400 000 podpisów pod projektem ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne

  wczoraj o 16:45

  - Dla nas to jest swojego rodzaju konsekwencja, przez całą historię SLD walczyliśmy o prawa kobiet, zarówno te reprodukcyjne, jak i seksualne – powiedziała Małgorzata Kossakowska, przedstawicielka SLD w komitecie „Ratujmy Kobiety”.czytaj więcej»

 • SLD na Kongresie Świeckości

  wczoraj o 14:38

  W trakcie odbywającego się w dniach 21-22 października w Warszawie Kongresu Świeckości czynny udział wzięli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prof. Danuta Waniek wygłosiła wykład pt. „Ideologia narodowa, a Kościół Katolicki”, prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska wzięła udział w paczytaj więcej»

 • Liberadzki: Kawa z fusami, czyli po turecku

  wczoraj o 11:12

  „Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii”… Nie czuję się z tym dobrze. Mam wrażenie, że wypowiadając te słowa, w tak zdecydowanym zresztą tonie, pan prezydent przybił pieczęć z orłem w koronie pod tymi wszystkimi wyrokami, które spadły na turecką demokrację..czytaj więcej»

 • Gawkowski: Sztafeta PO zgubiła pałeczkę już na starcie

  wczoraj o 10:18

  - Kiedy słuchałem wystąpienia Grzegorza Schetyny, to miałem wrażenie, iż wystartował w długodystansowej sztafecie, która na samym początku zgubiła pałeczkę, ponieważ okazało się, że nie może jej przejąć prezydent stolicy – Krzysztof Gawkowski skomentował nieobecność Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas oczytaj więcej»

 • Senyszyn: Dzisiaj najważniejsze jest to, aby poszkodowany wrócił do zdrowia

  wczoraj o 09:51

  - Jeżeli my nie będziemy prowadzić żadnej narracji, to pozostanie tylko ta PiS-owska narracja, iż jest to człowiek niezrównoważony psychicznie, i że nie wiedział co robi – odniosła się prof. Joanna Senyszyn do sprawy samopodpalenia pod Pałacem Kultury i Nauki, które miało miejsce w czwartek 19 paźdzczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.